Verslag 2e bespreking over SLA Brandbrief
In november 2025 is op initiatief vanuit een viertal meetinitiatieven een SLA Brandbrief ‘het half volle glas’ opgesteld en op de SLA Participatie publiek gemaakt. De open brief gericht aan ministerie I&W (SLA team DG M&I) gaf weer dat er zorgen over gebrekkige interactie met lokale instanties en vroeg om een structurelere aanpak. Een zorg die breed gedragen werd. De brief werd opgepakt en ondersteund door het SLA Participatie team van RIVM in het kader van more4nature en CityOBS (Citizen Science) EU projectvoering.
More4nature collaboratief geeft aan:
“ more4nature streeft naar een transformatieve verandering in milieubescherming door burgers en gemeenschappen te betrekken als sleutel actoren bij de gezamenlijke waarborging van de naleving van milieuvoorschriften.
more4nature werkt aan de institutionalisering van burgerwetenschap binnen cruciale aspecten van de borging van milieu naleving, van promotie tot monitoring en handhaving. “
De eerste bijeenkomst (kennismaking) met DG Milieu & Internationaal (I&W), Water, Verkeer en Leefomgeving (RWS), Citizen Science Nld (CS-NL Leiden en IHE Delft), RIVM SLA Participatie team, en 5-tal meetinitiatieven vertegenwoordigers vond plaats in april 2026.
De tweede bijeenkomst op 11 mei was bedoeld voor elkaars achtergrond en vraagstelling, inhoudelijke discussies en mogelijk te komen tot voorstel van mogelijke acties, zoals bijv. de SLA conferenties in het najaar.
Verslag 2e bijeenkomst 11 mei 2026 (Leiden)
* RIVM gaf duiding aan bedoelingen van more4nature project.
* De volgende meetinitiatieven presenteerden hun achtergrond en ervaringen met lokaal beleidsvoerders. De slides ‘enkele SLA Cases’ van de presentaties:
1_Enkele_SLA-Cases-11mei2016.pdf (444,8 KB).
-
Leidschendam (LV2):
2017-2022 data analyse ontwikkeling. Fijnstofmetingen niet gebruikt in lokale beleidsvoering. Motivatie is nagenoeg verdwenen.
-
Gouda (GoudaMeet):
Beleidsvoerders van ministerie I&W en RIVM: voelen zij zich wel verantwoordelijk en zijn ze instaat er iets aan te doen?
-
Zeeland (Scapeler):
Regionaal low-cost meetstations ontwikkeling. Kalibratie. Houtstook onderzoek. Ondanks kwaliteit niet serieus genomen door gemeentes. Doe iets met de meetresultaten!
-
Land van Cuijk (stichting BWLvC):
Raad besluit er moet gemeten worden. Gemeente toont een luisterend oor en draagt bij. Met resultaten wordt niets gedaan. Gemeente gaat haar eigen weg. Project is eind 2025 gestopt.
-
Horst a/d Maas (MySense, ver. Behoud de Parel):
Raad is aanvankelijk geïnteresseerd maar draagt tegen beloftes niet bij in kosten. Technische ontwikkelingen worden hergebruikt in Land van Cuijk. Rapportages worden niet gebruikt. Presentaties op landelijk niveau vinden weerklank. Kosten en onderhoud zijn niet meer te dragen op privé basis.
-
Hollandse Luchten (de Waag Society):
De Waag bevestigt het uitblijven van gevorderde dialogen en handelen op basis van bewoner data met en door lokale beleidsvoerders. Tekent er wel bij aan dat een paar gemeentes zeker uitzonderingen zijn.
* Er volgde een uitleg (slides ‘hoe nu verder’) waarom de SLA Brandbrief tot stand kwam. Doel van metingen, uitgangspunten, wetenschappelijke kwaliteit, stand van zaken (data analyse), kloof met beleidsvoering, aanbrengen van structuur in dialoog en feedback, demotivatie problematiek. Bijlage 2 ‘hoe nu verder’:
2_Hoe-samen-verder-11mei2016.pdf (345,1 KB)
* Besproken wordt waar de problematiek ligt aan de hand van enkele thema punten (bijlage 3: probleem duiding’): vage meetdoelen, gebrekkige koppeling naar beleidsvoering, onduidelijkheid tav wederzijdse behoeftes:
3_SLA-probleem-duiding-11mei2016.pdf (164,7 KB)
Techniek is niet het probleem maar de verbinding naar de uitvoering en de kennis/ervaring bij lokale bestuurders. Dit PDF document bevat tevens een lijst van referenties en achtergrondinformatie.
Afsluiting
Uitgangspunt was dat met twee bijeenkomsten vergezeld van veel verschafte achtergrondinformatie tot een resultaat kon leiden dat voor de SLA dagen in het najaar. Een derde bijeenkomst komt er mogelijk nog om het uiteindelijke doelstelling van 50% gezondheidswinst ook op lokaal niveau in 2030 voor elkaar te krijgen. De bal licht nu bij DG M&I (I&W) en WNL (RWS).
Met dank aan CS-NL Uni Leiden als gastheer voor de bijeenkomsten.
De door de deelnemers meegebrachte lokale lekkernijen voor bij de koffie en lunch.
Met dank aan het Samen Meten RIVM team voor de organisatie en inzet om nader tot elkaar te komen.
Oproep
Onderstreep je dit verhaal, of zijn er aanmerkingen en vragen aarzel niet om te reageren.
auteurs van SLA Brandbrief